piątek, 31 marca 2023

Źródełko koło kapliczki .

Tuż nad Bugiem po ukraińskiej stronie , niedaleko Cucniowa /ob. Petrowe/naprzeciwko ŚLIPCZA, znajduje się miejsce otoczone legendą. Przez miejscowych nazywane ,,Dzhereło Bilya Kaplyychky''Czyli żródełko obok kapliczki. Miejsce otoczone kultem przez miejscowych , słynące podobno z uzdrawiajacej wody, o leczniczych właściwościach.
Źródełko znajduje się pośrodku przygranicznego lasu w malowniczym ,urokliwym miejscu, szkoda tylko że dla nas niedostępnym.

czwartek, 30 marca 2023

Tajemnice zabużańskich bunkrów.

Zainspirowany historią bunkra w Cucniowie nad Bugiem, postanowiłem zainteresować sie bliżej tzw. Linią Mołotowa , której powyższy obiekt jest częścią. Linia Mołotowa to pas radzieckich umocnień ciągnących się wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski, dokonanym przez okupantów w 1939 roku na mocy traktatu o granicach i przyjaźni. Jest to pas fortyfikacji ciągnącej się wzdłuż Bugu, bezpośrednio w pasie granicznym, z wykorzystaniem przeszkód naturalnych (w szczególności rzeki Bug).Linia żelbetowych i pancernych fortyfikacji stałych uzupełnionych o fortyfikacje polowe miała ciągnąć się od Bałtyku w okolicach Połągi na Litwie, aż za Przemyśl na południu.
Głównym elementem fortyfikacji Linii Mołotowa były schrony bojowe tzw. DOT (ros. ДОТ – ДОЛГОВРЕМЕННАЯ ОГНЕВАЯ ТОЧКА – dołgowriemiennaja ogniewaja toczka) (ros -точка – toczka – kropka tu w znaczeniu punkt) stały punkt ogniowy lub po prostu żelazobetonowy schron bojowy; w odróżnieniu od polowych drewniano–ziemnych punktów ogniowych DZOT – Дерево-земляная огневая точка ros. dieriewiano-ziemlianaja ogniewaja toczka, według literatury radzieckiej stanowiły one jeden z elementów ziemno–drewnianych budowli ogniowych (Дерево-земляное огневое сооружение). We wspomnianej literaturze radzieckiej DZOT–y (ros. Дзот) wymieniane są częściej w aspekcie wojny radziecko–fińskiej, DOT–y zazwyczaj kojarzone są przez rosyjskojęzycznych autorów z Wielką Wojną Ojczyźnianą (Wielka Wojna Ojczyźniana; II wojna światowa) choć nawet w rosyjskich opisach wojny afgańskiej też spotyka się nazewnictwo DZOT i DOT jak również we współczesnych opracowaniach rosyjskojęzycznych. DOT–y stanowiły element fortyfikacji stałych. Rozpoczęto ich budowę latem 1940 roku w myśl doktryny «Ни одного вершка своей земли не отдадим никому» (ani werszka swojej ziemi nikomu nie oddamy). Klasyfikowano je według sposobu prowadzenia ognia. Te, które prowadziły ogień frontalny (czołowy), według sowieckiej terminologii nazywano kazamatami (kaziemat, ros. Каземат). Obiekty prowadzące ogień flankujący (boczny) to kaponiery (ros. Капонир, kaponir) i półkaponiery (połukaponir), w zależności od tego, czy prowadziły ostrzał dwóch czy jednej strony. Obiekty prowadzące ogień okrężny to blokhauzy (ros. Блокгауз, błokgauz), występujące bardzo rzadko. Część schronów przeznaczona była na stanowiska dowodzenia i obserwacyjne. Kolejnym kryterium klasyfikacyjnym był rodzaj środków ogniowych posiadanych przez schron. Tu wyróżniano: obiekty artyleryjskie, obiekty uzbrojone w broń maszynową oraz schrony obrony przeciwpancernej, posiadające armaty przeciwpancerne i broń maszynową. Zgodnie z powyższym nazwa schronu bojowego brzmiała: półkaponiera artyleryjska (artillerijskij połukaponir) lub kazamata broni maszynowej (pulemiotnyj kaziemat) czy kaponiera przeciwpancerna (artillerijsko-pulemiotnyj kaponir).Poniższe fotografie przedstawiają bunkry systemu DOT na odcinku wołyńskim , w pasie nadbużańskim, bezpośrednio przy granicy z Polską.
Linia Mołotowa miała pomóc zatrzymać atak nieprzyjaciela na czas potrzebny do przeprowadzenia mobilizacji, a następnie miała służyć jako wsparcie działań zaczepnych własnych wojsk. Zadania te nie mogły być i nie zostały wypełnione. Atak niemiecki zaskoczył Sowietów. Wprawdzie służby wywiadowcze i informacyjne donosiły o nadzwyczajnej koncentracji niemieckich wojsk na granicy, ale rozkazy dotyczące postawienia w stan gotowości armii i obsadzenia stanowisk w schronach bojowych często docierały do oddziałów już po rozpoczęciu działań wojennych. Dodatkowe zamieszanie wprowadził fakt, że atak rozpoczął się w niedzielę. W poprzedzający ją sobotni wieczór kwitło życie towarzyskie i kulturalne, w miejscach obozowania oddziałów organizowano zabawy i pokazy filmów. Związane z tymi rozrywkami picie alkoholu spowodowało osłabienie zdolności bojowej żołnierzy. Na czas zdążono obsadzić tylko część schronów, niektóre obsadzano już pod ogniem nieprzyjaciela. Odizolowane punkty oporu nie powstrzymały szybkiego pochodu Niemców – zostały one najczęściej ominięte i pozostawione do likwidacji oddziałom drugorzutowym. Trwało to aż do 29 czerwca. Brak pośpiechu ze strony Niemców wynikał z zamiaru wyłapania lub zlikwidowania wszystkich niedobitków i chęci minimalizacji strat własnych.Pomimo niespełnienia swego głównego zadania Linia Mołotowa ma duże znaczenie. Rozwiązania konstrukcyjne i dotyczące uzbrojenia były bardzo nowoczesne i przyczyniły się do rozwoju sztuki fortyfikacji. Oddziały Armii Krajowej zaopatrywały się w schronach w pozostawioną broń. Po wojnie Ukraińska Powstańcza Armia wykorzystywała je jako czasowe schronienia. Dla miejscowej ludności były źródłem urządzeń technicznych: silników spalinowych i elektrycznych, agregatów prądotwórczych czy pomp. W dzisiejszych granicach Polski znajdują się w całości lub częściowo obiekty sześciu RU (Grodzieński, Osowiecki, Zambrowski, Brzeski, Rawsko-Ruski, Przemyski). Stanowią ciekawe pomniki architektury wojskowej oraz lokalne atrakcje turystyczne.

Cucniów -zapomniane miejsce nad Bugiem.

Jadąc od strony Hrubieszowa trasą do Kryłowa , naprzeciw Ślipcza , w okolicach zakrętu na tzw. ,,Wołynce'', przy dobrej widoczności można dostrzec za Bugiem miejscowość która nazywa się obecnie Petrowe /Петрове/. Postanowiłem poszerzyć wiedzę o tym , trochę mało znanym miejscu.
I tak owo Petrowe do 1958 r nazywało się Cucniów. Stara polska wioska występuje po raz pierwszy w źródłach w 1376 r, Kiedy to książę Jerzy Chełmski podarował miejscowość Cerkwi Najświętszej Matki Bożej w Chełmie. W 1906 r. wieś Cucniów należała do włości Chotiaczowskiej , powiatu Włodzimierz Wołyński, guberni wołyńskiej. Od powiatowego miasta oddalona była o 24 wiorsty, od włości o wiorst 15. W Cucniowie było 108 budynków i 697 mieszkańców. W czasie rzezi Polaków na Wołyniu , polskich mieszkańców Cucniowa wymordowali prawdopodobnie banderowcy z niedalekiego Poromowa.W 1958 r władze radzieckie i miejscowi mieszkańcy postanowili zmienić nazwę wsi na Petrowe , na cześć sierżanta Armii Czerwonej Wasyla Petrowa który zginął w bunkrze DOT nad Bugiem , niedaleko Cucniowa, 22 czerwca 1941 r w pierwszym dniu napaścu Niemiec na ZSRR.Poniżej kilka fotografii bunkra DOT /Долговременная огневая точка/ , gdzie poległ Bohater Związku Radzieckiego Василь Васильович Петров.

sobota, 25 marca 2023

Spotkanie autorskie z p. Krzysztofem Kołtunem-25 III 2023. Fotorelacja.

25 III 2023 w gościnnych progach Malowanego Domu, u pp. Jerzego i Beaty Rosołowskich ,miało miejsce spotkanie ze znanym chełmskim , choć nie tylko , pisarzem , poetą , piewcą historii, kultury i martyrologii Kresów, p. Krzysztofem Kołtunem. W wypełnionych po brzegi klimatycznych komnatach usłyszeliśmy wzruszające kresowe historie o ludziach , miejscach, tradycjach ...W części artystyczne wystąpili :p.Iwona Laszuk oraz p. Waldemar Kondraciuk.Osobiście jestem rad że miałem przyjemność współorganizować to przedsięwzięcie. Dziękując gospodarzom zapraszam do obejrzenia relacji fotograficznej z wczorajszego wieczoru.

Nasz mały świat odszedł wraz z Tobą...

Twoja Toyota , niemy świadek Naszych pięknych chwil. Nad zalewem Dębowy Las, nasze ulubione miejsce. W domowym zaciszu najlepiej. Nad zalew...