Przejdź do głównej zawartości

A na Wschodzie świetują !!!!

Największy kraj na Ziemi zamarł. I to nie tylko z powodu trzaskającego mrozu, w czasie którego temperatury na poziomie 30 kresek poniżej zera pochłonęły już 142 ofiary a 1350 osób nabawiło się odmrożeń, lecz także z powodu wyznaczonych uroczystości noworocznych. W czasie tych dziesięciu dni w Rosji funkcjonują tylko najistotniejsze służby. To znaczy: urzędy są zamknięte, nie ukazują się gazety, fabryki wstrzymują produkcję a setki wagonów kolejowych stoi opustoszałych w całym olbrzymim państwie rosyjskim.
Podczas gdy gospodarka traci miliardy, tysiące ludzi zapija się na śmierć. Jedynie straż pożarna i policja są w stanie gotowości, bo z doświadczenia wiadomo, że wzrasta wtedy wielokrotnie liczba pożarów i przestępstw. „Dziesięć dni horroru”, tak określa te ekstremalnie długie święta naczelny lekarz urzędowy Giennadij Oniszczenko.
Naukowcy i socjolodzy wzywają cały czas do przełożenia kilku z tych wolnych dni na inne pory roku albo nawet w ogóle do ich zniesienia. Przy trzaskającym mrozie, dalece poniżej
-30º C, mało do roboty mają przed wszystkim ludzie w odległych, leżących na uboczu wsiach. „Po trzech, czterech dniach są jeszcze pieniądze. Ale potem zaczynają się problemy”, ostrzega moskiewski psycholog Siergiej Kljucznikow. Urzędy odnotowują w tym okresie wyraźnie więcej bijatyk i aktów przemocy w rodzinie.
Wypijane są setki milionów butelek wódki
„Wszystko kończy się obżarstwem i nieprzebraną konsumpcjąalkoholu, co przeradza się w niezdrową sytuację dla całej rodziny”, krytykuje Oniszczenko. Setki milionów butelek wódki, szampana i piwa niszczą w tym czasie blisko 140 milionowy naród rosyjski - to „nieokiełznane pijaństwo”, jak stwierdza dziennik „Izwiestia”. Jednakże żaden polityk nie odważy się, aby poprzećzniesienie tego szalonego święta. A na początku roku 2013 Rosjan czeka nie tylko te dziesięć dni wolnych z rzędu.
Dzięki korzystnemu układowi dni roboczych między świętami, krajowi grozi owo „zespołowe pijaństwo” także pomiędzy pierwszomajowym Świętem Pracy i przypadającym na 9 maja Dniem Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Około 1 biliona rubli (w przeliczeniu: 25 miliardów euro) kosztowały te święta rosyjski produkt krajowy brutto (PKB), szacują eksperci ds. gospodarki. „Kraj, który w ogólnoświatowym porównaniu PKB sytuuje się na 50 pozycji, nie może sobie pozwolić na tak długie urlopy”, powiedział analityk Igor Nikołajew na łamach rządowej gazety „Rossijskaja Gazeta”.
Obok producentów alkoholu, najwyższe zyski czerpią też biura turystyczne. Coraz bardziej forsiasta klasa średnia ucieka tak szybko, jak to możliwe, do Turcji albo Tajlandii. Bogata elita pędzi natomiast do eleganckich kurortów alpejskich, jak Courchevel albo Davos, które regularnie w Nowy Rok przeobrażająsię w tzw. „Małą Moskwę”. Kreml wprowadził długie ferie zimowe tylko po to, aby mogła się zabawiać mniej jak setka tych „potężnych” i „pięknych”, co drażni wielu Rosjan.
Chorobowe w pierwszy dzień pracy
W rzeczywistości tak dużo wolnych dni noworocznych funkcjonuje dopiero od upadku komunizmu i towarzyszącemu temu wzrostowi wpływu Cerkwi Prawosławnej. Od tego czasu są oficjalnie nie tylko 1 i 2 styczeń, lecz także Prawosławne Boże Narodzenie przypadające 7 stycznia są dniami świątecznymi. Szybko przyjmuje się także tzw. branie sobie wolnego na kilka dni – co już wkrótce zalegalizuje państwo. Ponieważ w roku 2013 5 i 6 styczeń wypadają w weekend, święta przedłużą się do 8 stycznia.
Pierwszy dzień roboczy przypada zatem na 9 styczeń – ale tylko urzędowo, ponieważ liczni Rosjanie świętują nawet do 14 stycznia, jeśli„stary rok” kończy się także według dawniej używanego kalendarza juliańskiego. Zwolnienia chorobowe po bezmiernych uroczystościach nie są rzadkością.„Największym wrogiem Rosjanina jest on sam”, mówi Oniszczenko.
Źródło: focus.de
Tłumaczenie: Paweł Domagalski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

...bo to znamienity Kryłowiak był.../tekst autorski/

Czytelnicy mojego bloga wiedzą zapewne że do rzadkości tutaj należą wpisy poświęcone konkretnym osobom z Kryłowa i okolic. Tylko kilka razy napisałem o znanych i zasłużonych dla historii miejscowosci osobach. Niestety przyszło mi znowu napisać o Osobie wielce dla naszej miejscowości zasłużonej. Pan Marian Janusz odszedł od nas 05.01 2024. Starsi mieszkańcy Kryłowa ,doskonale pamiętają ,,Mariana kościelnego'' , jak zwyczajowo nazywano Pana Mariana. Pełniąc posługę kościelnego na trwałe wrósł w tę miejscowość i jej historię. Bardzo komunikatywny , serdeczny w kontaktach z ludźmi ,zawsze miał z każdym kryłowiakiem coś do omówienia. Do historii przeszły Dni Kryłowa ,które pomagał organizować wraz z Panem Kazimierzem Parnickim, Panią Władysławą Janusz i innymi aktywnymi na niwie kultury, mieszkańcami. Pod opieką Pana Mariana, kościół kryłowski błyszczał, jak również otoczenie i nikt nie znał pojęcia,,sprzatanie kościoła''. Pan Marian dawał sobie radę ze wszystkim.Ost

Kulinarna egzotyka Ukrainy.

  Morska kapusta. Morska kapusta Glon o nazwie listownica (łac. laminaria), pocięty na drobne paseczki i zamarynowany. Ma kwaskowy, pikantny smak i charakterstyczny, glonowaty zapach. Dla mnie bomba. Morska kapusta sprzedawana jest w puszkach lub na wagę, można ją dostać praktycznie w każdym spożywczym, samą lub z dodatkami warzywnymi. Kosztuje śmiesznie tanio, 8-10 zł/kg. Wikipedia uważa, że w Europie się tego nie je, a jedynie na dalekim wschodzie Azji (Chiny, Korea, Japonia), gdzie listownica jest znana co najmniej od VIII w. pod nazwą kombu Podobno w Rosji morska kapusta rozpowszechniła w XVII w. z Wysp Kurylskich i zdobyła ogromną popularność w okresie ZSRR. Laminaria. Poza walorami smakowymi morska kapusta ma jakieś oszałamiające walory prozdrowotne, przede wszystkim ogromną zawartość jodu (3%), aminokwasów, witamin i minerałów. Suszona laminaria ma szereg zastosowań medycznych i kosmetycznych. Nie jest wskazana przy nadczynnosci tarczycy, chorobach nerek, w ciąży

Jeszcze jeden '' bohater'' spod znaku tryzuba.

Nazwisko Iwana Szpontaka mocno zapadło w pamięci mieszkańców ziemi lubaczowskiej. Ofiarą jego podwładnych padło wielu jej mieszkańców, których, zgodnie z wytycznymi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, starał się z niej usunąć, by przekształcić w ukraińską republikę. Jego kureń wysadził w powietrze 14 stacji kolejowych i 16 drogowych, a także cztery pociągi. Zaatakował trzy miasta i zlikwidował 14 posterunków polskiej milicji. Iwan Szpontak ps. „Zalizniak” – Ukrainiec, dowódca kurenia UPA „Mesnyky”, mający w środowiskach polskich opinię ukraińskiego zbrodniarza, mordującego głównie polską ludność cywilną – urodził się 14 kwietnia 1919 roku w Wołkowyi koło Użhorodu na Rusi Podkarpackiej, będącej historyczną ziemią należącą do Królestwa Węgier, a w okresie międzywojennym do Czechosłowacji. Ukończył czteroklasową szkołę podstawową, a następnie Szkołę Gospodarczą. Kontynuował naukę w Studium Nauczycielskim w Użhorodzie. Tu najprawdopodobniej zetknął się z ideami ukr