Przejdź do głównej zawartości

Forsowanie Odry i Nysy 1945.

Forsowanie Odry i Nysy 1945


ponton forsowanie Odry 1945
Kwiecień 1945 roku, żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego, przygotowują przeprwę przez Odrę
16 kwietnia 1945 roku – rozpoczęła się Operacja berlińska – jedną z ostatnich decydujących bitew na froncie wschodnim., w której uczestniczyła Armia Czerwona oraz walcząca u jej boku Wojsko Polskie. Pierwszym jej etapem było sforsowanie Odry i Nysy Łużyckiej W ramach 1. Frontu Białoruskiego, 1. Armia Wojska Polskiego forsowała Odrę, a w tym samym czasie w ramach 1. Frontu Ukraińskiego, 2. Armia Wojska Polskiego forsowała Nysę.
Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku w ramach operacji wiślańsko-odrzańskiej wojskom radzieckim i polski udało się przesunąć front o 500 km na zachód i uchwycić przyczółki nad Odrą, a także rozbić w marcu niemieckie zgrupowania Pomorzu. W międzyczasie odbyła się konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie, podczas której ustalono, że wojska alianckie miały się spotkać ze sobą nad Łabą, a Berlin miał się znaleźć w radzieckiej strefie wpływów Zaczęto przygotowania do ostatecznej decydującej operacji na na froncie wschodzie. Dla Stalina i Stawki, był kluczowym celem kampanii było zdobycie Berlina, które miało znaczenie prestiżowe i propagandowe.
Operacja_berliinska_1945
Przebieg operacji berlińskiej, źródło: wikimedia commons
Już 1 kwietnia w kwaterze głównej w Moskwie odbyła się narada poświęcona planom operacji berlińskiej, która miała przeprowadzić siłami 1. Frontu Białoruskiego marsz. Georgija Żukowa i 2. Frontu Białoruskiego marsz. Konstantego Rokossowskiego oraz 1. Frontu Ukraińskiego Iwana Koniewa. Plan polegał na obejściu Berlina od północy i południa z jednoczesnym uderzeniem od czoła. Główna rywalizacje o sławę, jak może przynieść zdobycie stolicę III Rzeszy toczyła się pomiędzy Żukowem i Koniewem. W tej operacji miały brać udział także polscy żołnierze.
Forsowanie_odry_1_1945
13 kwietnia nad Odrą w rejonie pomiędzy Siekierkami a Gozdowicami znalazły się oddziały 1. Armii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisław Popławskiego, działając w ugrupowaniu osłonowym na prawym skrzydle 1 FB, w zabezpieczeniu działań Frontu przy okrążaniu Berlina. Głównym zadaniem 1. AWP było sforsować Odrę i przełamać niemiecką obronę a odcinku Gozdowice – Wał Carlbiese, osiągnąć Starą Odrę, a następnie kontynuowanie natarcia na kierunku Sachsenhausen – Friesak, Arneburg n/Łabą. Jej sąsiadami były dwie radzieckie armie, po prawej 61, a po lewej 47. Uderzenie 1 AWP miała wykonywać we współdziałaniu z 47 Armią. W pierwszym rzucie 1 AWP znalazły się 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusz Kościuszki i 6 pp 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego., a część 2 DP i 3 Dywizja Piechoty im. Romualda Tragutta w drugim rzucie na wschodnim brzegu Odry. W drugim rzucie była także 4 Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego i 6 Pomorske Dywizja Piechoty, w odwodzie 1. Warszawska Brygada Kawalerii, 4. BAPpanc i 4 pczc.
Operacja_luzycka
Z kolei 9 kwietnia 1945 roku nad Nysą Łużycką skoncentrowały się oddziały 2. Armii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Karola Świerczewskiego, wraz 1. Korpusem Pancernym oraz 2. Dywizją Artylerii i 14. Brygadą Artylerii. Zadaniem 2 AWP było sforsowanie Nysy i przełamanie obrony niemieckiej na linii Rothenburg – Wysokie oraz rozwinięcie natarcia na ogólnym kierunku: Niska, Kleinwelka, Drezno na głębokość 90 km. Działające w I rzucie na głównym kierunku natarcia na lewym skrzydle 9 i 8 Drezdeńska Dywizje Piechoty, po sforsowaniu Nysy na odcinku Rothenburg – Wysokie w pierwszym dniu operacji miała opanować szosę Rietschen – Niska, szosę prowadzącą z Niska na południe. Na kierunku pomocniczym 10 Sudecka Dywizja Piechoty i 7. Łużycka DP otrzymały zadanie związania Niemców na odcinku od Młotów do Rothenburga. 7, DP we współdziałaniu z 9 DP opanować Rothenburg.
Siły trzech frontów radzieckich liczyły razem ok. 2,5 mln żołnierzy, 41,6 tys. dział, moździerzy i wyrzutni rakietowych, 5250 wozów pancernych oraz 7,5 tys. samolotów. Z kolei oddziały polskie liczyły ok. 180 tys. żołnierzy, 3381 dział, moździerzy i wyrzutni rakietowych oraz 460 wozów pancernych.
Na zachodnim brzegu odry broniła się 9. Armia niemiecka z 61. Korpusu ‘Odra”, która rozbudowała linie obronne pomiędzy Odrą a Starą Odrą. Obszar pasu obronnego był zróżnicowany, płaski poprzecznymi licznymi rowami melioracyjnymi i wałami przeciwpowodziowymi. Z kolei nad Nysa skoncentrowała się, 4. Armia Pacerna, Dywizja Pancerna „Brandenburg” i 615. Dywizja Specjalna z Grupy Armii „Środek”. Ogółem do walki Niemcy użyli 767 tys. żołnierzy, 1,5 tys. czołgów i dział szturmowych, 2,2 tys. samolotów, 9tys. dział i moździerzy
forsowanie-odry-1945-Nac
Forsowanie Odry przez żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
16 kwietnia o godz. 5.45 po 30 minutowym przygotowaniu artyleryjskim 1 AWP przeszła do natarcia i rozpoczęła forsowanie Odry w rejonie Siekierek Na prawym skrzydle 1. DP i 6. pp 2. DP sforsowały Odrę a po nich siły 3 DP i pozostałość 2 DP i przełamano pierwszą pozycję. W wyniku walk 16 kwietnia 1 DP sforsowała Odrę na odcinku 2 km, i opanowała przyczółek na głębokość 1,5 km. 6 pp 2 DP przeprawił wszystkie pododdziały. Na lewym skrzydle, z przyczółka, radziecka 47. Armia przełamała pierwsza i drugą pozycję niemiecką. Po pierwszym dniu walk 1. AWP zdobyła przyczółek i połączyła się z zachodnim brzegiem Odry. Polscy saperzy w rejonie Gozdowie zbudowali most pontonowy, co umożliwiło przeprawę sprzętu, zaopatrzenia i oddziałów tyłowych 1. AWP.
17.Przeprawa-przez-Odrę-EB
Przeprawę przez Odrę w kwietniu 1945 roku przez polskich żołnierzy, fot. Kresy-Syberia.org
Jednocześnie forsowanie Nysy Łużyckiej rozpoczął 1. Front Ukraiński marsz. Koniewa. O godz. 6.15 rozpoczęło się przygotowanie artyleryjskie, a zaraz po nim o godz.. 7.00 2. Armia Wojska Polskiego rozpoczęła forsowanie rzeki. Oddziały piechoty przeprawiły się przez rzekę na łodziach, środkach podręcznych i wpław, a wieczorem opanowano przyczółek. Forsowanie rzeki przebiegło pomyślnie i pierwszorzutowe dywizje prowadziły natarcie na pierwszej linii obrony. Toczono zacięte walki. Na głównym kierunku natarcia 8. i 9. Dywizje Piechoty osiągnęły do końca dnia rz. Weisser Schöps. Na kierunku pomocniczym 10 i 7 DP prowadziły działania wiążące na szerokim froncie. 5. Saska Dywizja Piechoty i 1. KPanc., jako II rzut Armii, wieczorem przeszły po zbudowanych mostach na zachodni brzeg Nysy. W pierwszym dniu operacji dywizje włamały się w ugrupowanie obronne na 6–7 kilometrów.
13.Nysa-EB
Forsowanie Nysy Łużyckiej w kwietniu 1945 roku przez Wojsko Polskie, fot. Kresy-Syberia.org
Wojska radzieckie i polskie nacierały zdobywając kolejny tereny, które stały się punktem wyjściowym do ostatecznego natarcie na Berlin. Zanim do tego doszło, 1. AWP w kierunku Oranienburga brała pościg zza Grupą Armią „Wisła” gen. Felixa Steinera. Z kolei 2. AWP zmierzająca na Drezno toczyła dramatyczne krwawe walki w rejonie Budziszyna z GA „Środek” feldmarszałka Ferdinand aSchörnera. Na koniec krótki filmik z forsowania Odry i Nysy:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

...bo to znamienity Kryłowiak był.../tekst autorski/

Czytelnicy mojego bloga wiedzą zapewne że do rzadkości tutaj należą wpisy poświęcone konkretnym osobom z Kryłowa i okolic. Tylko kilka razy napisałem o znanych i zasłużonych dla historii miejscowosci osobach. Niestety przyszło mi znowu napisać o Osobie wielce dla naszej miejscowości zasłużonej. Pan Marian Janusz odszedł od nas 05.01 2024. Starsi mieszkańcy Kryłowa ,doskonale pamiętają ,,Mariana kościelnego'' , jak zwyczajowo nazywano Pana Mariana. Pełniąc posługę kościelnego na trwałe wrósł w tę miejscowość i jej historię. Bardzo komunikatywny , serdeczny w kontaktach z ludźmi ,zawsze miał z każdym kryłowiakiem coś do omówienia. Do historii przeszły Dni Kryłowa ,które pomagał organizować wraz z Panem Kazimierzem Parnickim, Panią Władysławą Janusz i innymi aktywnymi na niwie kultury, mieszkańcami. Pod opieką Pana Mariana, kościół kryłowski błyszczał, jak również otoczenie i nikt nie znał pojęcia,,sprzatanie kościoła''. Pan Marian dawał sobie radę ze wszystkim.Ost

... bo miłość nie umiera...

Miłość, kolejny miesiąc bez Ciebie... Nie pytaj mnie, jak przetrwałem cały ten czas bez Twojego spojrzenia, ciepła Twoich uścisków, radości Twojego śmiechu... Nie wiem... Trzymam się najlepiej, jak potrafię... Ale wiedz, że moja miłość i uczucie do Ciebie nie obawiają się upływu czasu i pozostają niezmienione. W wieczności mojego serca nadal zachowuję wszystko, co najlepsze w naszym życiu: miłość,tęsknotę, uczucia, doświadczenia, wspomnienia... W ten sposób będę żyć dalej, nieważne czy to tylko będą wspomnienia, ale jedno po drugim, dzień po dniu, wyobrażam sobie jak idziesz obok mnie... Jesteś w moim sercu i dopóki tam będziesz będę o Tobie pisać i mówić, że zawsze Cię Kocham! "

Upamiętnienia płk. Stanisława Basaja,,Rysia''- fotorelacja.