Przejdź do głównej zawartości

Zbrodnie OUN-UPA w pow. Włodzimierz Wołyński II Rzeczpospolitej -Foto +mapa.

Włodzimierz Wołyński. Ks. kanonik dr Stanisław Kobyłecki proboszcz parafii p.w. Św. Joachima i Anny, organizator sierocińca na plebani dla ofiar ludobójców z OUN-UPA.
Ks. Józef Aleksandrowicz. Proboszcz parafii Zabłoćce, pow. Włodzimierz Wołyński 11.07.1943r. zamordowany przez bandytów OUN-UPA podczas porannej mszy świętej w kościele. Razem z nim zamordowano 76 parafian.
Załuże. Wacław Hauzer „Sokół” z koloni Karczunek. Zamordowany przez ludobójców z OUN-UPA w marcu 1944 r.
Ks. Bolesław Szawłowski – proboszcz parafii Poryck, pow. Włodzimierz Wołyński. Zamordowany 11.07.1943 r. przez UPA w kościele podczas mszy. Razem z nim zginęło 222 parafian.
Chobułtowa. Ofiary mordów dokonanych przez ludobójców z OUN-UPA 11 kwietnia 1943 r. Zamordowani z rodziny Rudnickich oraz Henryk Kłapiński lat 21 i Aleksandra Puchacz lat 18.
Razem 11 osób.
Hajki. Władysława Kondracka lat 36,
z synem lat 16 mieszkańcy wsi Bielin zamordowani przez ludobójców
z OUN-UPA 11 kwietnia 1943 r.
Chobułtowa. Pierwszy mord UPA w powiecie Włodzimierz Wołuński. Rodzina Rudnickich oraz cztery osoby znajomych zamordowanych strzałami w tył głowy
i wrzucani do piwnicy, w Wielką Sobotę Świąt Wielkanocnych 1943 r.
Chobułtowa. Przygotowanie do pogrzebu pomordowanych przez OUN-UPA mieszkańców majątku Chobułtowa.
Włodzimierz Wołyński. Grób, a poniżej portret
ks. Jana Kotwickiego zamordowanego przez ludobójców z UPA 11 lipca 1943 r. podczas Mszy św. w kościele w Chrynowie. Razem z nim zginęło około 150 parafian.
Gurów. Ala i Natalia Stankiewicz, postrzelone i pokłute bagnetami przez ludobójców z OUN-UPA 11 lipca 1943 r. ocalałe, ich matka i siostra zostały wówczas zamordowane.
Grzybowica. Dwaj chłopcy – sieroty ocaleni podczas rzezi dokonanej przez OUN-UPA na ludności polskiej 11-12 lipca 1943 r., którymi zaopiekował się Jan Kubalski „Grot”.
Głęboczyca. Rodzina Jana Winiarskiego. Ojciec Michał Winiarski i matka Helena zamordowani przez OUN-UPA 29.08.1943 r.
Witoldów. Rodzina Stankiewiczów zamordowana przez OUN-UPA 11 lipca 1943r. Pierwszy od lewej Feliks Stankiewicz zamordowany 26 marca 1944 r. w okolicach Hrubieszowa przez Ukraiński Legion Samoobrony.
Jerzyn. Ślub Stanisława Woźniczki ze Stefanią Giergielewicz, którzy wraz z trójką dzieci zostali zamordowani przez ludobójców z OUN-UPA
11 lipca 1943 r.
Władysławówka. Grób mieszkańców zamordowanych przez OUN-UPA podczas rzezi 29 sierpnia 1943 r. Szczątki po ekshumacji przeniesione
na cmentarz w Borozowiczach.
WYKAZ STRAT W POWIECIE WŁODZIMIERZ WOŁYŃSKI W LATACH 1939-1946
Powiat Włodzimierz Wołyński Miejsca zbrodni ludobójstwa ukraińskiego na Polakach

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

...bo to znamienity Kryłowiak był.../tekst autorski/

Czytelnicy mojego bloga wiedzą zapewne że do rzadkości tutaj należą wpisy poświęcone konkretnym osobom z Kryłowa i okolic. Tylko kilka razy napisałem o znanych i zasłużonych dla historii miejscowosci osobach. Niestety przyszło mi znowu napisać o Osobie wielce dla naszej miejscowości zasłużonej. Pan Marian Janusz odszedł od nas 05.01 2024. Starsi mieszkańcy Kryłowa ,doskonale pamiętają ,,Mariana kościelnego'' , jak zwyczajowo nazywano Pana Mariana. Pełniąc posługę kościelnego na trwałe wrósł w tę miejscowość i jej historię. Bardzo komunikatywny , serdeczny w kontaktach z ludźmi ,zawsze miał z każdym kryłowiakiem coś do omówienia. Do historii przeszły Dni Kryłowa ,które pomagał organizować wraz z Panem Kazimierzem Parnickim, Panią Władysławą Janusz i innymi aktywnymi na niwie kultury, mieszkańcami. Pod opieką Pana Mariana, kościół kryłowski błyszczał, jak również otoczenie i nikt nie znał pojęcia,,sprzatanie kościoła''. Pan Marian dawał sobie radę ze wszystkim.Ost

... bo miłość nie umiera...

Miłość, kolejny miesiąc bez Ciebie... Nie pytaj mnie, jak przetrwałem cały ten czas bez Twojego spojrzenia, ciepła Twoich uścisków, radości Twojego śmiechu... Nie wiem... Trzymam się najlepiej, jak potrafię... Ale wiedz, że moja miłość i uczucie do Ciebie nie obawiają się upływu czasu i pozostają niezmienione. W wieczności mojego serca nadal zachowuję wszystko, co najlepsze w naszym życiu: miłość,tęsknotę, uczucia, doświadczenia, wspomnienia... W ten sposób będę żyć dalej, nieważne czy to tylko będą wspomnienia, ale jedno po drugim, dzień po dniu, wyobrażam sobie jak idziesz obok mnie... Jesteś w moim sercu i dopóki tam będziesz będę o Tobie pisać i mówić, że zawsze Cię Kocham! "

Upamiętnienia płk. Stanisława Basaja,,Rysia''- fotorelacja.